تبلیغات
حمید الکترونیک - ترانزیستور UJT

[RB:Blog_And_Post_Title]


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394
سلام برای این دفعه می خوام ترانزیستور UJT رو براتون شرح بدم امید وارم دوست داشته باشین .ترانزیستور تک پیوندی را به اختصار UJT می نامند و دارای یک پیوند PN می باشد ساختمان کریستالی این عنصر ضاهرا شبیه به دیود معمولی است اما تفاوتی یسیار با آن دارد ؛ زیرا در این عنصر از یک میله نوع N و از جنس سیلیکون استفاده شده است که از هر دو سمت مقاومت اهمی دارد .در شکل زیر می توانید ساختمان کریستالی و نماد فنی مدار معادل آن را مشاهده کنید .
همان طور که می بینید این ترانزیستور دارای سه پایه emitter . b2 . b1 می باشد در مدار معادل آن به دو مقاومت و یک دیود اشاره شده که دو مقاومت از نیمه هادی نوع N است و دیود آن به دلیل وجود PN است که میدانید مدار کریستالی دیود معمولی است .
منحنی مشخصه این المان 
این منحنی داری سه ناحیه قطع ( CUT-OFF ) و مقاومت منفی ( NEGATIVE RESISTANCE ) و اشباع (SATURATION ) می باشد .
با افزایش ولتاژ امیتر فقط جریان اشباع معکوس از امیتر عبور میکند و با رسیدن ولتاژ به نقطه پیک ( PEAK POINT ) ترانزیستور روشن شده و ولتاژ آن به شدت کاهش یافته و پس از گزشتن از ناحیه مقاومت اهمی وارد ناحیه اشباع می شود پس از آن هر جریانی از امیتر عبور میکند لازم به ذکر است که فاصله ناحیه مقاومت منفی تا اشباع بسیار سریع و در کسری از ثانیه انجام می شود .
طبقه بندی: آموزشی،  درسی، 
برچسب ها: ترانزیستور UJT، UJT، ترانزیستور یو جی تی، یو جی تی،
ارسال توسط hamid valinezhad
آرشیو ماهانه
نظر سنجی
به کدام رشته ورزشی علاقه مندید؟


صفحات جانبی
ابزار های جانبی
اپیکیشن ها