تبلیغات
حمید الکترونیک - رله

[RB:Blog_And_Post_Title]


مرتبه
تاریخ : سه شنبه 24 دی 1392

رله، یک سوئیچ الکترونیکی

دانش پژوهان عزیز، یکی از قطعه های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد رله است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.

 

رله در حقیقت یک سوئیچ الکترونیکی می باشد که به وسیله جریان الکتریسیته قطع یا وصل می شود. رله در سال 1835 توسط ژوزف هنری (joseph henry) اختراع گردید.

 

برای درک طرز کار رله کافی است به شکل زیر دقت نمایید. در مدار نشان داده شده در حالت عادی، نقطه شماره 1 به نقطه شماره 3 متصل می باشد و جریان در مدار قرمز رنگ به وجود نمی آید و لذا لامپ خاموش خواهد ماند.

رله، یک سوئیچ الکترونیکی


حال اگر کلید A متصل گردد، جریان در مدار سبز رنگ برقرار خواهد شد و لذا سیم پیچ نشان داده شده در شکل آهنربا می گردد. در این حالت نیروی مغناطیسی آهنربای ایجاد شده باعث خواهد شد تا قطعه فلزی متصل به نقطه 1 به سمت آهنربا جذب شود و به نقطه 2 متصل گردد. در این حالت جریان در مدار قرمز رنگ برقرار خواهد شد و لامپ روشن خواهد شد.

رله، یک سوئیچ الکترونیکی

با قطع نمودن جریان توسط کلید A نیز آهنربای ایجاد شده از بین خواهد رفت و فنر موجود، قطعه فلزی آبی رنگ را از نقطه 2 جدا خواهد نمود.

 

در حقیقت با استفاده از رله می توان توسط یک جریان ضعیف برق، یک جریان قوی را قطع و وصل نمود.

 

برای مثال آهنربای رله را می توان به وسیله یک برق 12 ولت نسبتاً ضعیف کنترل کرده و با آن برق 220 ولت شهر یا حتی ولتاژهای بالاتری را قطع و وصل نمود.

 

در شکل زیر اجزاء یک رله مشاهده می شوند.

رله، یک سوئیچ الکترونیکی

رله ها در سایزهای مختلف ساخته می شوند.

رله، یک سوئیچ الکترونیکیرله، یک سوئیچ الکترونیکی

رله ها انواع مختلف و کاربردهای گسترده ای دارند

رله، یک سوئیچ الکترونیکی

رله، یک سوئیچ الکترونیکی


ارسال توسط hamid valinezhad
آرشیو ماهانه
نظر سنجی
به کدام رشته ورزشی علاقه مندید؟


صفحات جانبی
ابزار های جانبی
اپیکیشن ها